Про насНапрямкиКомандаНовиниПодіїДонат
Ukraine Flag Icon
United Kingdom Flag Icon
Донат
Усі новини
Захист викривачів у Мальті — країні, яка одна із перших імплементувала Директиву ЄС про захист викривачів

Захист викривачів у Мальті — країні, яка одна із перших імплементувала Директиву ЄС про захист викривачів

Викривачі
Усі
Calendar Icon
21
December
2023

Яка ситуація із захистом викривачів у Мальті, яка однією з перших імплементувала Директиву ЄС про захист викривачів?

⚖️ Законодавче підґрунтя

Вперше на Мальті норми про захист викривачів було введені Законом про захист викривачів у 2013 році. З метою імплементації Директиви ЄС про викривачів парламент вніс зміни до Закону.

Експерти зазначають, що прийняття нового Закону відбулося в стислі терміни без консультацій з громадськістю та зацікавленими сторонами.

👤 Суб'єкти, на яких поширюється Закон

Захист, що надається Законом, не обмежується працівниками, з якими укладено договір, а поширюється на підрядників, субпідрядників, колишніх працівників, волонтерів, акціонерів, кандидатів на роботу, у разі отримання ними інформації під час процесу відбору.

👷🏻‍♀️ Обов'язки роботодавців

Кожен роботодавець повинен мати внутрішні процедури для отримання та роботи з  повідомленнями. Закон не дозволяє делегування цього зобов'язання консалтинговим або юридичним компаніям. Виняток є лише для приватного сектору з кількістю працівників від 50 до 250 тисяч працівників.

🗣️Порушення та розкриття інформації

Закон забезпечує захист у разі повідомлення інформації про порушення, причому перелік таких порушень великий. Також не має вимоги про те, що інформація повинна бути підтверджена доказами (це може бути розумна підозра можливого порушення). 

🤐 Анонімні повідомлення

Анонімні повідомлення не захищені відповідно до Закону. Однак вони можуть бути отримані, опрацьовані в залежності від того, чи відбулось порушення.

👮🏻‍♀️Захист працівників

Закон забезпечує захист працівників не тільки від звільнення внаслідок викриття, але також від інших дій, таких як залякування, переслідування, цивільне/кримінальне провадження або дисциплінарне провадження. 

🚫 Зауваження експертів до Закону:

▪️непропорційність тягаря доказування, оскільки негативні заходи щодо викривачів можуть бути виправданими з адміністративних чи організаційних причин;

▪️не передбачено відшкодування викривачу витрат на адвокатів;

▪️відсутність публічної звітності щодо кількості повідомлень, результатів їх розгляду.

Відомий експерт у сфері викривачів Том Девайн висловився, що мальтійське законодавство схоже на поїзд з усіма зручностями, але з несправним двигуном. Не дивлячись гарну обгортку, Закон є троянським конем. І з цим дійсно можна погодитися.

"Мальтійське законодавство в сфері викривачів схоже на поїзд з усіма зручностями, але з несправним двигуном", — експерт Том Девайн
FFID Logo

Ми допомагаємо інституціям ставати доброчесними, ефективними та стійкими.

Донат
Контент
Напрями діяльностіКомандаНовиниПодії
Соціальні мережі
LinkedInFacebook
Контакти
fid4ua@fid4ua.com
Голова, Оксана Броневицька
Тел.: +380 67 608 16 08
Виконавчий директор, Катерина Дацко
Тел.: +380 67 271 81 82
Юридична адреса: місто Львів, вул.Шептицьких, будинок 10